zpět

4. Otevřená radnice, digitalizace, občanská společnost

Jak si představujeme Trutnov v této oblasti v roce 2030?

Vedení města má v roce 2030 jasnou dlouhodobou vizi rozvoje města, kterou průběžně aktualizuje a rozpracovává do dílčích projektů. Celý proces probíhá v dlouhodobé spolupráci s občany na bázi širokého konsensu. Proto ke všem zásadním rozhodnutím města probíhají veřejná setkání a projednání, kde občané vyjadřují své připomínky a náměty. Kromě toho probíhají i průběžná setkání k jednotlivým klíčovým oblastem správy města, jakými jsou školství, bezpečnost, ekonomický rozvoj a další. Občané, podnikatelé, představitelé organizací i vedení města berou tyto veřejné debaty jako něco zcela běžného a zároveň velmi užitečného, protože již roky vidí jejich pozitivní efekt. Občané vědí, že nic zásadního nebude rozhodnuto, aniž by se k tomu mohli vyjádřit. Zároveň vědí, že město na tyto debaty připravuje ta nejlepší data a statistiky, aby se diskuze vedla vždy na tvrdých a racionálních datech.

Vše, co jde dělat digitálně a online, dělá Trutnov digitálně a online. Občané se mohou několika kliky myši dostat na jednotlivé položky městského rozpočtu, výběrová řízení nebo nabídky městských prostor. Mají tak úplný přehled o tom, na co jsou jejich daně používány. Vyřizování většiny agendy města a občanů probíhá přes internet, takže občané nemusí běhat na úřad s každým papírem. Trutnov se již několik let drží na špici mezi městy ČR ve využívání moderních technologií, webových a mobilních aplikací, které lidem šetří čas, peníze i energii. O otevřenosti radnice a komunikaci s občany se k nám jezdí učit představitelé i úředníci mnoha českých měst.

Město je přítel, partner, pomocník. Jak na úřadě, tak ve svých činnostech. Podporuje rozvoj spolků a komunit. Občané se zapojují do správy a aktivit města přirozeně a rádi. Vedle aktivního centra města žijí i okolní přidružené obce, které cítí, že se o ně město zajímá a spolupracuje s nimi na rozvoji.

Co pro to uděláme?

Veřejné besedy o rozvoji města, velkých i malých aktivitách

  • Začneme s občany konečně mluvit. V každé městské části a pro každou hlavní oblast správy města (školství, sport, kultura, podnikání atd.) budeme nejméně jednou ročně pořádat veřejné besedy. Chceme s občany probírat naše i jejich nápady, abychom mohli vybrat to nejlepší a to pak v Trutnově připravit a zrealizovat.
  • Chceme, aby o hlavní městské vizi, kam město směřuje, každé velké investici či změně ve městě věděli občané dostatečně dopředu, aby byla dobře rozebraná a lidé s ní byli srozuměni. Chápeme, že s novinkami nemusí být spokojeni všichni, ale budou o nich vědět a mohou se tak na ně připravit. Nechceme, aby se v budoucnu opakovala situace z rekonstrukce Jiráskova náměstí, o které se část obyvatel dozvěděla až v den, kdy začalo kácení a jim před okny začaly padat k zemi první stromy.

Nový web města a rozvoj mobilní aplikace

  • Vytvoříme nový moderní web města, který bude přehlednější a uživatelsky přístupnější. Přidáme na web další služby, aby si občané mohli co nejvíce služeb města zařídit z domova a omezili tak nutnost navštívit městskou radnici osobně na nutné minimum.
  • Budeme dál rozvíjet mobilní aplikaci města. Například aby Trutnováci měli v mobilu aktuální pozici autobusu MHD, na který se chystají jít, aby viděli, zda nemá třeba 15 minut zpoždění.

Rozklikávací rozpočet, faktury a smlouvy na internetu

  • Příjmy a výdaje města, všechny faktury a smlouvy budou kompletně a hlavně přehledně na internetu, aby si každý občan města mohl dohledat, jak město hospodaří. Pro tyto funkce využijeme například projekt Cityvizor, který programuje sdružení měst pro své potřeby i ve formátu open source.
  • Budeme zveřejňovat všechna data, která město sbírá, aby je firmy i občané mohli využívat. Možnost veřejnosti zpracovávat městská BIG DATA, prospívají celé společnosti. Transparentnost a otevřenost se u nás stane běžným standardem, ne nějakou výjimečností.

Participativní rozpočet

  • Tento složitý název znamená, že občané budou moci rozhodovat v hlasování, do kterých projektů či oprav má město investovat.
  • Radnice navrhne a připraví například 10 projektů, které budou celkem stát 10 milionů, ale peněz bude například 5 milionů. A občané vyberou, které projekty jsou pro ně důležité a které se tedy budou řešit první. Lidé vědí moc dobře, co je trápí a je třeba řešit.

Obecní referendum

  • Pokud se ve městě vyvine situace, kdy bude třeba rozhodnout o nějaké zásadní otázce (například kontroverzní investice), budeme chtít aktivně využívat obecní referendum, aby mohli rozhodnout sami občané.
  • Zde budeme upřednosťovat co nejvíce racionální diskuzi založenou na faktech a číslech, které budeme dodávat neutrálně pro obě názorové strany a ne jen pro jednu.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace