zpět

7. Sport dětí i dospělých

Jak si představujeme sport v Trutnově v roce 2030?

Již od předškolního věku se daří malé děti i jejich rodiče inspirovat k pohybu. V roce 2030 máme tělesně nejzdravější děti v kraji. Stejně tak slogan Trutnov město sportu dostal jasné potvrzení svého významu v tom, že máme nejvíc sportujících dětí a dospělých v kraji.

V rozvoji sportu postupuje město Trutnov podle transparentní a s občany podrobně rozebrané a připravené koncepce. Vedení města si uvědomuje, že nelze neustále podporovat všechny sporty a proto tuto koncepci pravidelně aktualizuje. Právě díky diskuzi s občany dokáže pružně reagovat na současné sportovní trendy, které se mezi sportujícími občany objevují, a tyto sporty aktivně podporovat. Trutnovští sportovci jsou tak v mnoha sportech na republikové špičce.

Díky propracované koncepci se daří do Trutnova přivádět a organizovat zde velké národní i mezinárodní sportovní akce, které dělají dobré jméno městu a zároveň motivují mladé sportovce k lepším výkonům a sportu celkově.

Co pro to uděláme?

Definování koncepce rozvoje sportu

 • Znovu otevřít, upravit a doplnit strategický plán města pro oblast sportu. Plán se snaží vyhovět všem zájmům, ale nezaměřuje se konkrétně na detaily jednotlivých oblastí.
 • Do diskuze a budoucnosti sportu v Trutnově chceme zcela zásadně zapojit místní podnikatele a velké firmy. Jen z peněz města to nepůjde. Proto je třeba s hlavními sponzory a donátory kvalitně rozebrat a naplánovat, kam bude sport v Trutnově směřovat a jak se bude podporovat a financovat. Je třeba mít pro soukromé partnery jasnou a čitelnou koncepci na delší dobu, aby věděli, že co jejich peníze sportu a sportovcům přinesou.
 • Budeme pracovat na sportu koncepčně. Chceme místo kouskované politiky (tady zalepíme, vedle zalátáme, sem dáme drobek) dělat promyšlený rozvoj investic, které mohou propojovat a doplňovat různé zájmové skupiny.

Definování koordinátora pro sport

 • Ve strategickém plánu je doslovně zmíněno, že je třeba udělat jedno místo, kde se veškerá agenda, projekty a finance budou soustřeďovat. Hned u toho je popsáno 10 odborů či organizací, které to ve městě dělají, ale chybí ta definice jednoho místa.
 • Uspořádáme proto transparentní výběrové řízení na projektového manažera - koordinátora - sportu v Trutnově. Stejně jako má UFFO svého ředitele, který má na starosti hlavní kulturní akce a projekty v Trutnově, měl by mít to samé sport.

Kvalitní pohyb již od raného věku

 • V porovnání s dobou před 20 lety dnes mnoho malých i dospívajících dětí sportuje minimálně nebo vůbec. Nezvládají ani základní cviky a následně se to pak odráží se na jejich tělesném vývoji v období růstu. Chceme proto společně vytvořit s mateřskými a základními školami program na zlepšení výuky pohybu, který pomůže jak učitelům a učitelkám, tak i rodičům tyto děti rozpohybovat.

Hlavní projekty a investice

 • Podpoříme více sportu mimo centrum. Vybudujeme workout, parkour a streetballové hřiště na Zelené louce a v případě zájmu občanů i v dalších oblastech - Šestidomí, Poříčí… Oproti investicím do větších sportovišť je investice do venkovních hřišť malá, ale efekt pro dospívající i dospělé je velký.
 • Ještě než se dokončí projektová dokumentace, otevřeme diskusi na téma krytý bazén. Z našeho pohledu je to šité horkou jehlou a nenavazuje to koncepčně na potřeby Trutnováků i třeba cestovní ruch.
 • Ve spolupráci se soukromým sektorem chceme vybudovat velké dětské sportovně zábavní centrum, které bude moci být, nebo alespoň jeho část, otevřená celoročně. Může být tématicky propojené například myšlenkou trutnovských draků.
 • Rozšíření sítě trailů i mimo oblast Čížkových kamenů, aby se cyklisté více rozprostřeli do okolí a nezatěžovali tolik Lhotu. Podpoříme dostavbu kvalitního bikeparku Vlčka, aby se dostal na vyšší úroveň.
 • Je třeba zvážit rekonstrukci letního koupaliště.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace