zpět

100 dní na Radnici (Tomův stručný deník z doby 6. listopadu – 14. února)

19/2/19

První tři noci jsem nespal. Prostě to nešlo, mozek neustále zpracovával množství nových lidí, nových témat, nových úkolů, situací a otázek. Spoustu jsme jich měl já, ale spoustu jsem jich měl naopak zodpovědně zodpovědět, protože město se kvůli volbám nezastaví.

Převzal jsem odbor majetku a hned zkraje řešil odchod vedoucího

Hned první otázkou bylo, kdo bude novým vedoucím odboru majetku, protože ten dosavadní se stal starostou v nedalekých Bernarticích. A tak mým prvním úkolem mého prvního pracovního dne byla účast na výběrovém řízení na nového vedoucího, který má být mým nejbližším spolupracovníkem. Odcházel jsem s vědomím, že jsme vybrali dobře. Následovala otázka, jak bude město fungovat další tři měsíce bez klíčového úředníka, protože nově vybraná vedoucí mohla nastoupit nejdříve v polovině února. Díky naprosto skvělé práci celého odboru a zejména výborné a precizní práci Vedoucí oddělení pozemků, pověřené dočasným vedením odboru, jsme to zvládli. Mimo ohromného nasazení prokázala také hodně trpělivosti při odpovídání na mé dotazy.

Seznamování s městem a Městem

Každý den jsem pročítal všechny podklady, předchozí rozhodnutí a materiály, navštěvoval městské organizace a postupně se seznamoval s chodem města. O víkendech jsem pak obvykle vyrážel na výpravy do jednotlivých městských částí a procházel kolem dokola místa, o kterých se mělo rozhodovat, abych pochopil všechny souvislosti přímo na místě, protože jenom z mapy všechno vyčíst nelze. Jelikož v týdnu jsem obvykle trávil v kanceláři 10-11 hodin, tak to jednoduše jindy než o víkendu řešit nešlo. 

Co už se (vy)řešilo

I přesto, že tohle období slouží především k seznamování, je třeba běz přestávky řešit i praktické záležitosti. Několik věcí se nám určitě podařilo. Například přerušit dražbu objektu věznice, o který budeme v nejbližší době jako město žádat. Zásadně vystoupit ve prospěch obyvatel Zelené louky ve věci rekonstrukce Kauflandu. Převzít a navázat v činnosti sociální komise. Nastartovat novou koncepci komise pro cestovní ruch. Zahájit proměnu fungování Svazku obcí východní Krkonoše. Domluvit slevu na pojistném pro městem zřizované školy a třeba také vyřešit jeden konkrétní sousedský spor.

Nabíráme kurz a míříme výš

Zjistil jsem, že na městském úřadě pracuje celá řada profíků, kteří mají hluboké odborné znalosti, umí se věci dívat v souvislostech a použít zdravý selský rozum. A je radost s nimi spolupracovat. Také jsem se naučil, že když v patnáctiminutovém rozhovoru s novinářem na chvilku polevíte a jen tak něco plácnete jako vtip, pak se s velkou pravděpodobností právě tahle nejblbější věta objeví v médiích. Uvědomil jsem si, že opravdu nejde řídit město nebo stát jako firmu, i když to teď v naší zemi dost frčí. Zároveň ale platí, že pokud máte řídit a plánovat cokoliv, tak je potřeba dobře počítat.

Na závěr patřívá poděkování, ale jelikož my teprve začínáme, tak už chci jen dodat, že se těším na další plavbu na divokých vlnách naší řeky Úpy se skvělou posádkou Pirátů a nezávislých, s kterými můžu spoustu věcí sdílet, ptát se jich na radu a názor a mít v nich oporu. #Drzimekurz

PS: Předposlední den mé první stovky nastoupila nová vedoucí odboru majetku a už vím, že jsme před třemi měsíci vybrali opravdu dobře. Dnes vyrážíme na půldenní cestu po aktuálně řešených lokalitách a místech.

Tomáš Eichler

co je v plánu

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace