zpět

Budoucnost investic v kraji z pohledu Adama Valenty

18/9/20

Investiční rozpočet na další období

Už teď víme, že covid má na rozpočet kraje negativní vliv a došlo k poměrně výraznému propadu příjmů, který se bude vzhledem k současné situaci ještě dále prohlubovat. Výhodou je, že náš kraj patří mezi 3 s nejzdravějšími financemi v republice. Přestože teď je výpadek příjmů potřeba řešit úvěrem, aby nemusely být zastavovány důležité investiční akce, není na tom náš kraj ve srovnání s ostatními tak špatně.

Naše plány ohledně investic resp. rozpočtu jsou jasné:

  • Chceme nechat doběhnout rozjeté invetiční projekty
  • Do budoucna bychom chtěli, aby kraj veřejnosti předložil strategii rozvoje, tedy jasně definovaný seznam investic. Tento seznam by měl být průběžně aktualizován, aby veřejnost měla přehled o tom, jak je kraj úspěšný nebo naopak není, ideálně s jasným odůvodněním.

Covid19 a vliv na krajské investice

Vliv covidu je samozřejmě negativní, ale vzhledem k předchozí finanční situaci není ten stav až tak špatný.

Kraj navíc bude pravděpodobně oproti minulým letům řešit finalizaci rozpočtu až během prosince, tady v době, kdy bude jasnější situace kolem příjmů z daní, které tvoří zhruba 90% příjmů celkových.

To, co by podle nás kraj měl v této, ale i v normální situaci dělat, je cílená podpora přílivu evropských nebo národních dotací na naše území. Naprosto jednoduchou a velmi účinnou formou jsou záruky za bankovní úvěry na předfinancování velkých investičních akcí, která v důsledku kraj nestojí ani korunu. Je to věc, kterou v první řadě ocení starostové menších obcí, organizace sociálních služeb nebo ty, které pečují o kulturní památky. Ve výsledku to bude znamenat více opravených cest, revitalizovaných památek nebo lepších služeb.

Důležité je, aby se neopakovala situace, kdy musí učitel zastavit vlastní dům, aby mohl opravit státní kulturní památku, jakou je Vízmburk.

Prioritní investice kraje

Následující období bude rozhodně z hlediska volných investičních prostředků složité. Proto musíme ke krajským investicím přistupovat v první řadě chytře a na základě reálných čísel.

Například kraj teď investuje velké peníze do rekonstrukcí domů seniorů. To je samozřejmě v pořádku, ale víme (na základě ekonomických kalkulací i výzkumů veřejného mínění), že existuje významná skupina seniorů, kteří by mnohem raději žili v domácím prostředí a prostředky vložené do terénních služeb jsou vždycky mnohem efektivnější než je to v případě pobytových zařízení. 

Tzn. musíme a chceme dát lidem, kteří potřebují péči skutečně svobodnou možnost volby. V první řadě tedy chceme investovat především do lidí. To co je podle nás hlavním tématem současnosti je kvalita života.

Potřebujeme zajistit a udržet dostupnou zdravotní péči (to se týká třeba krajských nemocnic), školství a dopravu. Ale když se podíváte na mapy sucha, můžete si všimnout, že v královéhradeckém kraji je voda opravdu žhavým tématem a je třeba začít intenzivně pracovat na zadržování vody v krajině.

Za nás je to velká řada drobných opatření na celém území kraje, které ve výsledku stojí méně než jedna přehrada a jsou mnohem efektivnější. Zároveň je mohou provádět malé místní firmy a podnikatelé, takže opět podporujeme lokální ekonomiku přímými investicemi peněz, které nikam neodtečou, ale zůstanou a budou utraceny u nás.

To je chytrý přístup k investicím.

Adam Valenta
předseda krajského sdružení Pirátů

co je v plánu

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace