zpět

Jak jsme kupovali elektřinu, aneb co na té radnici vlastně děláte?

16/9/20

Jednu z prvních věcí, kterou jsem se dozvěděl před dvěma lety krátce po nástupu na pozici místostarosty Trutnova bylo, že máme hrozně drahou elektřinu, ale že se s tím teď nedá nic dělat. To mně dost zaujalo. Bylo to ale jednoduché, město nakupovalo na energetické burze a vyšlo to opravdu draho. 

Letos už to bylo v mé odpovědnosti. Na přelomu roku jsme se k tomu dostali jen okrajově, přišla korona a naše úkoly byly na několik měsíců úplně jiné. V květnu už byl ale nejvyšší čas. Nejprve jsme museli vybrat makléře na energetické burze. Zástupci vybrané společnosti chodili v zajímavé sestavě - obchodník a právník. Bylo to poměrně užitečné, protože jsme se mohli ptát na nejjemnější nuance a i ty nejméně pravděpodobné varianty. Hodilo se nám to zejména proto, že jsme se již dříve domluvili s několika dalšími obcemi z naší východní části Krkonoš, že elektřinu koupíme společně. (O tom, co je a k čemu slouží Svazek obcí východní Krkonoše a proč ještě je pro obce dobré se spojovat ještě někdy příště)

Vzhledem k různým délkám a typům kontraktů jsme v jednom balíku nakupovali pro celkem 6 obcí v celkovém objemu 10 927 MWh

Velkou otázkou bylo, na jak dlouho vlastně nakupovat, obecná zkušenost a doporučení, které jsme získali napříč republikou i od našich makléřů byla, že dva roky jsou s ohledem na možné výkyvy ceny a administrativní nároky optimální období. Tři roky už jsou nevýhodné především z důvodů nejisté projekce vývoje cen - čím delší období, tím vyšší cena a rok kromě velké nejistoty výkyvů cen přináší i větší počet papírů, usnesení, zasedání a jednání.

Domluvili jsme tedy se všemi obcemi délku období, udělali důkladnou inventuru odběrných míst a spotřeb, rozebrali si průběh poslední aukce, která nedopadla příliš dobře a vyrazili na burzu. A to samozřejmě obrazně, všechno včetně obchodních příkazů se řeší na dálku.

První kolo - testování trhu

Už několik týdnů před tímto okamžikem jsem každodenně sledoval vývoj ceny elektřiny na evropském trhu a udělal jsem si i přehledovou tabulku skutečně realizovaných obchodů. Každý večer před usnutím, jsem pak projížděl makroekonomické předpovědi a výhledy. Ty byly s ohledem na koronu výrazně nejisté. 

Měl jsem tedy nějakou představu o ceně, které chceme dosáhnout a vycházel jsem z toho, že trh vždy tvoří dvě strany, nabídka a poptávka, takže jsem cenu pro první kolo posadil relativně nízko. Makléř se mne ptal jestli to opravdu myslím vážně a jestli si to nechci ještě přehodnotit. Odpověděl jsem mu, že to, co potřebujeme, je dobrá cena nikoli rychle uzavřený obchod. V té době byla aktuální cena na evropské burze téměř 48 EUR za 1 MWH. Nicméně jeho předpověď, že se do aukce nikdo nepřihlásí, se potvrdila. Čekalo nás tedy za týden další kolo. Tady je nutné připomenout, že nabídkovou cenu pro konkrétní aukci stanovujete zhruba 6 dní předem. Sice je možné ji ještě 24 hodin předem upravit, ale to by mělo smysl jen v případě nějakého obzvlášť dramatického výkyvu.

Druhé kolo - změna taktiky a první výsledky

Do druhého kola jsme šli s trochu jinou taktikou. U nízkého napětí jsme drželi cenu pořád nízko ale u vysokého, kterou využívá jen několik odběrných míst jsme ji trochu zvýšili. Do aukce nízkého napětí se opět nikdo nepřihlásil, ale u vysokého proběhla krátká rychlá aukce a výsledná cena pro nás znamenala úsporu 1,2 milionu a dostali jsme se pod průměr skutečně realizovaných obchodů. To mne dost povzbudilo.

Třetí kolo - významná úspora

Ve třetím kole už jsem se tedy nebál dát úvodní cenu trochu výš, jelikož cena na evropské burze klesla téměř ke 43 EUR za MWh věděl jsem, že se někdo určitě přihlásí. A přihlásilo se hned několik zájemců. Aukce se protáhla skoro na dvojnásobek plánovaného času a cena klesla ještě podstatně níž než byla moje nejoptimističtější představa. Celková získaná úspora tak ve finále znamená skoro dva miliony za rok, tedy celkem skoro 4 miliony, což je zhruba 10% ročních nákladů na elektřinu. A moji radost násobilo i to, že se nám podařilo ušetřit peníze i dalším obcím v našem okolí. Spolupráce na téhle úrovni má opravdu velký smysl.

Co z toho plyne a jak postupovat

Jaké z toho plyne poučení pro příště nebo pro vedení obcí, které chtějí jít stejnou cestou?

  1. Začněte připravovat nákup klidně hned z kraje roku, jakmile budete mít vyřešené administrativní kolečko, můžete se soustředit na ladění ceny
  2. Makroekonomická data a výhledy jsou důležitější než aktuální výkyvy na trhu
  3. Důkladně poznejte strukturu svých odběrových míst, můžete ušetřit i na parametrech jističů
  4. Pozice energetika je pro úspěšné nákupy energií naprosto klíčová, najděte někoho trpělivého, kdo miluje excelovské tabulky a umí být neodbytný
  5. Nezůstávejte jen u toho a provádějte konkrétní energetická úsporná opatření. Přinese vám to konkrétní finanční úspory a ještě přispějete k ochraně klimatu, co může být lepšího :-)

co je v plánu

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace