zpět

Jak může město zrychlit výstavbu dálnice o půl roku? ...aneb Lednové ohlédnutí

2/2/20

ÚZEMNÍ ROZHODNUTÍ PRO STAVBU DÁLNICE D11 DOSTALO ZELENOU U TOMA V KANCELÁŘI!

Odvolání proti územnímu rozhodnutí na D11 podaly dvě fyzické osoby, o kterých některá média psala jako o stěžovatelích. Jelikož se stažení odvolání podepisovalo u mne v kanceláři, rád bych k tomu krátce doplnil něco, co v mediální realitě zapadlo.

Oba dva pánové jsou pracovití a pilní lidé, kteří mají nějaký dlouhodobý plán a cíl, ke kterému postupně a systematicky směřují. Doslova několik let se snažili domluvit s ŘSD, aby svoje kroky sladili; to se jim přes veškerou snahu nedařilo. Několik měsíců předem výslovně varovali ŘSD, že jsou v téměř bezvýchodné situaci a že bez ochoty k jednání na straně státu nevidí jinou možnost, než se proti územnímu rozhodnutí odvolat. Nic se nestalo a tak se odvolali.

Ačkoliv ŘSD mohlo vědět, odkud vítr fouká, opět se nic nedělo. A místo toho, aby je kontaktovala instituce, která o sobě tvrdí, že ji na výstavbě dálnic záleží, bylo to město Trutnov, které převzalo iniciativu. S oběma pány jsem se opakovaně sešel a výsledkem bylo, že se rozhodli se jako projev dobré vůle svoje odvolání stáhnout. Uvědomují si důležitost dálnice pro město a jeho obyvatele i to, co hrozí, pokud by se stavba ještě více oddalovala, .

Od ŘSD neočekávají květinové dary ani dárkové koše. Chtějí pouze jednu jedinou a překvapivě nijak finančně nákladnou věc:

Slušné chování ze strany státu a partnerský přístup tam, kde se zájmy ŘSD, respektive státu, kříží se soukromými zájmy jeho občanů.

JSME PŘIPRAVENI S ŘSD DÁLE JEDNAT

Pokud by měl pan ministr Karel Havlíček nebo někdo z Ministerstvo dopravy čas a chuť pochopit, co se u nás v Trutnově stalo, a jak tomu předejít, rádi je tady uvítáme. Dokud totiž bude stát přistupovat k lidem jako ke stěžovatelům a potížistům a místo toho, aby bral jejich připomínky vážně a snažil se je řešit včas, žádné další zákony o liniových stavbách nic nevyřeší. A kdyby to náhodou Ředitelství silnic a dálnic - ŘSD zajímalo, už teď jim můžu dát tip na nejméně tři případy, kde lze důvodně předpokládat, že budou čelit při výkupu pozemků odporu a komplikacím. Přitom stačí jediné: být slušný, naslouchat, nepřehazovat problémy na někoho jiného a chovat se k lidem na druhé straně stolu jako k partnerům. Fakt to není těžké!

KONFERENCE, SEMINÁŘE, FORA ...

Kromě toho jsme se v lednu účastnili velmi podnětné konference o energetických úsporách. Doufám tedy, že se nám podaří dosáhnout v téhle oblasti pokroku. Nejlepší na tom je, že pokud to děláte chytře, šetříte kromě přírody také spoustu peněz.

Pro další inspiraci jsem si byli v Brně na Konference Travelevolution už brzy totiž začneme pracovat na dlouhodobé strategii Trutnova v cestovním ruchu a chceme vědět, kam směřují nové trendy.

Leden pak začal tradičním celostátním fórem Česká pirátská strana, kde můžete potkat spoustu zajímavých lidí, kteří hledají a nalézají způsoby jak, zlepšovat život v téhle zemi. Slovo "můžete" je důležité, protože akce Pirátů jsou otevřené veřejnosti. Sami se o tom můžete přesvědčit 16.2. na Krajská schůze Pirátů Královéhradeckého kraje v Broumově.

Šťastnou plavbu!

TE

co je v plánu

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace