zpět

Jistoty v nejistých časech

3/6/22

Čeká nás bezpochyby složité období. Ceny energií, potravin i náklady na bydlení jsou na úrovni otřásající řadou dosavadních životních jistot. Stabilita a předvídatelnost jsou faktory, které potřebujeme a které nám umožňují plánovat budoucnost a další kroky. To všechno teď bude nějaký čas těžší, možná mnohem těžší. Něco podobného jsme ale v uplynulých dvou letech už zažili. V době, kdy jsme se dokázali vyrovnat s totální změnou světa a našich životů, a především v době, kdy jsme se mohli přesvědčit, že nejlepší a nejstabilnější oporu v těžkých časech představuje především místní komunita, lidé ve vašem okolí, vaši přátelé, kamarádi nebo dobří sousedi.


Právě ta opora, kterou máte na dosah ruky, je ta “nejrychlejší”,

nejdostupnější a často nejefektivnější. O tyto vztahy a rodinné vazby je třeba pečovat, jsou ideálním výchozím bodem do jakékoliv nepohody. Ještě jedna věc nám může významně pomoci. Naší zřejmě národní vlastností je schopnost umět si poradit takřka v jakékoliv situaci a dokázat velké věci s málem, pokud jsme opravdu odhodlaní. Vytrvalost, odhodlání a hledání netradičních způsobů řešení využijeme určitě i v příštích měsících. Město může a má být prostředníkem, iniciátorem a hybatelem řady nápadů a podnětů, které přicházejí od jeho občanů.


Zároveň je město správcem veřejného majetku a veřejných peněz,

o jejichž správné a efektivní vynakládání musí dbát v první řadě. Když jsme se před třemi lety připojovali do celoevropské iniciativy za úsporu energií, některým lidem to přišlo jako zelený idealismus. Jenže už tehdy platilo to, co dnes cítíme opravdu silně, a sice že úspora energie je především úspora peněz. Díky tomu teď běží důkladná analýza energetické náročnosti města. Nejen z hlediska městského majetku, ale také z pohledu celého Trutnova jako živého ekosystému. Průběžně a pravidelně realizovaná úsporná opatření mají konkrétní reálnou podobu v penězích, které může město využít ve prospěch obyvatel Trutnova a jejich potřeb.


Právě tohle je způsob práce, který je nám vlastní

a který je podle nás nejužitečnější. V jakýchkoliv časech, a v těch složitých obzvlášť, je klíčová schopnost odložit předsudky a ideologie, umět se podívat na svět očima druhých a vzájemně si naslouchat. Shromáždit a vyhod-notit dostupná data a shodnout se na cíli, ke kterému směřujeme. Pak už je jednoduché dělat věci správně.

Tomáš Eichler
kandidát na starostu

co je v plánu

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace